Co możesz zrobić jeżeli program nie obejmuje Twojej grupy wiekowej:

UWAGA: W okresie styczeń 2015 – grudzień 2016 LUX MED Diagnostyka w swoich mammobusach realizuje Projekt finansowany z Funduszy Norweskich, w ramach którego badać się mogą kobiety w wieku 40 – 49 oraz 70 – 75 lat! Szczegóły na stronie Projektu:

Wiek poniżej 35 lat

Jeśli jesteś młodą kobietą, poniżej 35 roku życia, wykonuj regularnie samobadanie piersi. . Podczas wizyty u ginekologa, poproś o zbadanie piersi. Na skierowanie lekarza możesz również wykonać badanie USG. W tym wieku nie wykonuje się badania mammograficznego, ponieważ budowa piersi w tym okresie życia – przewyższająca tkanka gruczołowa,  jest strukturą gęsto utkaną i uniemożliwiającą diagnostykę obrazową za pomocą mammografu.

Wiek 35 – 49 lat

Jeśli masz pomiędzy 35 a 49 lat, wykonuj regularnie samobadanie piersi. Podczas wizyty u ginekologa, poproś o zbadanie piersi. Możesz już również zgłosić się na badanie mammograficzne. Twoje piersi zmieniają już swoją strukturę i z przewagi tkanki gruczołowej dominująca staje się tkanka tłuszczowa, co umożliwia prawidłowy odczyt badania.

Pamiętaj, że na badanie mammograficzne obowiązuje skierowanie od lekarza. Wzór skierowania można pobrać tutaj.

Powyżej 69 lat

Po zakończeniu dziesięciu rund skryningowych, gdy zbliża się pani do 70 roku życia ryzyko zachorowania na raka jest zmniejszone. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje już badań profilaktycznych. Kobiety młodsze i starsze niż adresatki programu profilaktycznego, mogą wykonać mammografię diagnostycznie – na zlecenie lekarza z poradni specjalistycznej; skierowanie może wystawić każdy lekarz specjalista, np.  ginekolog, onkolog, endokrynolog, chirurg onkologiczny.