Spotkanie prasowe podsumowujące realizację Projektu finansowanego z Funduszy Norweskich

15 grudnia w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego podsumowaliśmy działania podjęte przez nas w ramach Projektu Funduszy Norweskich.

Spotkanie poprowadziła Monika Zamachowska, gościem była również Krystyna Kofta, która opowiedziała o swojej walce z chorobą nowotworową. Ekspertami LUX MED Diagnostyka była Dyrektor Mammografii Anna Siondalska oraz Dyrektor Medyczna Małgorzata Cymerman.

Podczas spotkania poruszonych zostało wiele wątków związanych z profilaktyką raka piersi. Eksperci rozmawiali o konieczności regularnych badań profilaktycznych, o faktycznej realizacji Programu przesiewowego w Polsce, w tym zgłaszalności na badania mammograficzne, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi, jak i również o znaczeniu regularnego i prawidłowo wykonywanego samobadania piersi.

Cennym głosem w dyskusji o profilaktyce była wypowiedź pani Krystyny Kofty, która ponad 10 lat temu usłyszała od lekarza diagnozę – rak piersi. Jak sama przyznaje popełniła błąd zaniechania – nie wykonywała regularnych badań profilaktycznych, pomimo zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi w tym wieku. Pani Krystyna opowiedziała o wszystkich etapach choroby nowotworowej, a także zaprezentowała swoją książkę „Lewa, wspomnienie prawej”, która była dziennikiem z codziennej walki z chorobą.

Po zakończonym panelu dyskusyjnym, wszystkie zaproszone panie miały możliwość praktycznej nauki samobadania piersi na anatomicznych fantomach, zawierających guzki i inne nieprawidłowości.

Naszym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie na spotkanie, podczas którego w przedświątecznej i bardzo miłej atmosferze, udało nam się porozmawiać na niezwykle istotne tematy.