Badajmy się! Profilaktyka w przeciwdziałaniu chorobom nowotworowym jest lepsza niż leczenie wykrytej choroby.
Program Profilaktyki Raka Piersi ma na celu przebadanie jak największej populacji Polek w wieku 50-69 lat, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.
Obawy kobiet i epidemia SARS –CoV – 2 spowodowały, że odsetek uprawnionych Pań, które skorzystały z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach programu jest jeszcze niższy niż w 2020 roku i wynosi zaledwie około 34 %.
Pamiętajmy !
Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat.
Tylko regularność badań pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi, a wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
Jakie badania wykonywać, aby należycie zadbać o zdrowe piersi:
Regularnie, co miesiąc należy przeprowadzać samokontrolę piersi – ich obserwację i badania palpacyjne . Przypominamy jak to zrobić pod linkiem:
Panie powyżej 30 roku życia powinny wykonywać raz na rok profilaktyczne badanie USG. W przypadku obciążenia genetycznego w najbliższej rodzinie (rak piersi u matki, siostry lub córki), a także mutacji w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, badanie USG powinno być wykonywane od 25 roku życia, a u pań w wieku od 35 lat oprócz USG powinna być także wykonywana mammografia.
Panie powyżej 40 roku życia, u których w najbliższej rodzinie nie wystąpił nowotwór piersi lub nie są obciążone mutacjami powinny wykonywać badanie mammograficzne co dwa lata lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Panie, które stosują hormonalną terapię zastępczą powinny wykonywać badanie mammograficzne raz do roku.
Dla Pań w wieku 50-69 lat mammografia jest podstawowym, bezpłatnym badaniem profilaktycznym wykonywanym w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi co dwa lata lub co 12 miesięcy w przypadku obciążenia genetycznego (mutacja w genach BRCA1 lub BRCA2; rak piersi u matki, siostry lub córki)