Mammobus w Gdyni podczas Biegu Kobiet Zadbaj o swoje zdrowie na wiosnę!

Już w sobotę 30 kwietnia na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni odbędzie się Bieg Kobiet. Wydarzenie pod hasłem „Zawsze pier(w)si” ma na celu zwrócenie uwagi kobiet na kwestię profilaktyki raka piersi. Na starcie 5-kilometrowego biegu stanie ponad 1000 kobiet.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w imprezie. Na parkingu przy restauracji Barracuda stanie mammobus, w którym zbadamy wszystkie panie w wieku 40 – 75 lat. Kobiety w wieku 50 – 69 lat, po weryfikacji w Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki zbadamy bez skierowania. Z kolei Panie w pozostałych przedziałach wiekowych tj. 40 – 49 oraz 70 – 75 lat zbadamy bezpłatnie w ramach Funduszy Norweskich. Na badania niezbędne jest skierowanie lekarskie, które można będzie uzyskać po konsultacji u lekarza dyżurującego w Biurze Zawodów.

Organizatorzy zaplanowali również naukę samobadania piersi na anatomicznych fantomach, którą można będzie odbyć przed lub po biegu.

Warto zadbać o swoje zdrowie i nie tylko wziąć udział w biegu, ale również poświęcić kilka minut na wejście do mammobusu i wykonanie bezpłatnego badania. Paniom, które chciałyby wykonać badanie sugerujemy wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Przypominamy, że mammografia jest najskuteczniejszą metodą walki z rakiem piersi. Badanie trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.