Bądźcie świadomymi Kobietami. Zbadajcie się i zyskajcie spokój!

Jedynie  38 % uprawnionych Polek zgłasza się na kontrolne badania mammograficzne pomimo faktu, że są one dostępne przez cały rok w placówkach stacjonarnych, a także w mobilnych pracowniach mammograficznych.

Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi jest doskonałym terminem, aby je wykonać. 

Co roku rak piersi odbiera życie kilkunastu tysiącom Kobiet, które zbyt późno dowiadują się, że są chore. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego też Panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć.

Tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ pozwala to skutecznie sprawdzić.

Zachęcamy wszystkie Panie w wieku 50-69 lat.  Bądźcie świadomymi Kobietami. Zbadajcie się i zyskajcie spokój!

Oprócz badań mammograficznych, które powinnyście wykonywać co 24 miesiące, zachęcamy Was gorąco do  samobadania piersi. To jeden z podstawowych elementów w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Należy je wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu.

Poniżej załączamy link do instrukcji, która pokazuje jak należy je poprawnie wykonywać.

https://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/zdrowie-w-4-krokach/zdrowie-na-co-dzien/zobacz-co-radzi-lekarz-lux-med/dorosli/samobadanie-piersi.html