Badajmy się - Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi

Jak ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia w 2020 roku rak piersi stał się najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Zachorowalność na ten rodzaj nowotworu przekroczyła po raz pierwszy zachorowalność na raka płuc. W Polsce zgłaszalność uprawnionych do badań profilaktycznych Pań wynosi zaledwie około 37 %.

Fundamentalne znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania ma profilaktyka – w początkowym  okresie rozwoju nowotwory sutka przebiegają najczęściej bezobjawowo. Oprócz comiesięcznego samobadania piersi, regularnych kontroli lekarskich oraz badań diagnostycznych: usg i mammografii możemy obniżyć ryzyko rozwoju choroby także poprzez ograniczenie alkoholu, palenia papierosów, dbanie o prawidłowa wagę, zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Panie w wieku 50-69 lat zachęcamy  do regularnej mammografii. To podstawowe, bezpłatne badanie profilaktyczne  wykonywane w ramach  Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi co dwa lata lub co 12 miesięcy w przypadku obciążenia genetycznego  (mutacja w genach BRCA1 lub BRCA2; rak piersi u matki, siostry lub córki).

Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia. Regularnie  wykonywane pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu 58 666 24 44 lub poprzez formularz na stronie mammo.pl.

Zbadaj się i zyskaj Spokój! Nie zwlekaj, zadzwoń i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz wykonać bezpłatne badania w twojej miejscowości!