Jak ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia w 2020 roku rak piersi stał się najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Zachorowalność na ten rodzaj nowotworu przekroczyła po raz pierwszy zachorowalność na raka płuc. W Polsce zgłaszalność uprawnionych do badań profilaktycznych Pań wynosi zaledwie około 37 %.
Fundamentalne znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania ma profilaktyka – w początkowym okresie rozwoju nowotwory sutka przebiegają najczęściej bezobjawowo. Oprócz comiesięcznego samobadania piersi, regularnych kontroli lekarskich oraz badań diagnostycznych: usg i mammografii możemy obniżyć ryzyko rozwoju choroby także poprzez ograniczenie alkoholu, palenia papierosów, dbanie o prawidłowa wagę, zdrową dietę i aktywność fizyczną.
Panie w wieku 50-69 lat zachęcamy do regularnej mammografii. To podstawowe, bezpłatne badanie profilaktyczne wykonywane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi co dwa lata lub co 12 miesięcy w przypadku obciążenia genetycznego (mutacja w genach BRCA1 lub BRCA2; rak piersi u matki, siostry lub córki).
Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia. Regularnie wykonywane pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
Zachęcamy do rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu 58 666 24 44 lub poprzez formularz na stronie mammo.pl.
Zbadaj się i zyskaj Spokój! Nie zwlekaj, zadzwoń i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz wykonać bezpłatne badania w twojej miejscowości!