4 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Zawalcz o swoje zdrowie – postaw na profilaktykę!

Większość Polek ma świadomość tego, jak ważna jest profilaktyka, jednak wiele z nich wciąż odkłada systematyczne badania na później. A przecież regularna kontrola pomaga wykryć niepokojące zmiany już na wczesnym etapie i zwiększa szanse skutecznego leczenia. W Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem eksperci Grupy LUX MED przypominają kobietom, jakie badania należy przeprowadzić, aby zadbać o zdrowie swoich piersi.

Postaw na profilaktykę

Według danych WHO zapadalność na raka piersi w Polsce wynosi ponad 17 tysięcy rocznie i tym samym stanowi najczęściej występujący rodzaj nowotworu wśród kobiet[1]. Systematyczna kontrola i badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie niepokojących zmian nowotworowych, co zwiększa również szanse na ich wyleczenie. Samobadanie piersi jest jednym z kluczowych badań pozwalających na stałą kontrolęw warunkach domowych i rozpoznanie pierwszych objawów choroby. Należyje przeprowadzić raz w miesiącu, najlepiej tuż po miesiączce. Co ważne, nie zajmuje dużo czasu, natomiast liczy się precyzja jego wykonania. Warto także zwrócić się do swojego ginekologa o krótki instruktaż lub poprosić o badanie manualne podczas wizyty. 

Cykliczne badania obrazowe pod okiem specjalisty są równie istotne. Kobiety do 40. roku życia powinny pamiętać o corocznym bezbolesnym badaniu USG za pomocą ultradźwięków. Z kolei kobietom, które skończyły już 40 lat zaleca się wykonanie mammografii. Jednym z badań diagnostycznych  w profilaktyce piersi jest bardzo czułe i swoiste badanie rezonansem magnetycznym, pozwalające na wykrycie nawet kilkumilimetrowych ognisk nowotworowych. Trwa około 45 minut i polega na umieszczeni piersi w specjalnej cewce w pozycji leżącej. Kontrast, który wcześniej zostaje podany dożylnie, uwidoczni ewentualne zmiany. Tego typu badanie skutecznie zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia nowotworu już we wczesnym stadium choroby – dodaje dr Małgorzata Cymerman, Dyrektor Medyczna Regionu Mammografii LUX MED.

Zdrowie w pakiecie

Badanie screeningowe można wykonać w ramach przeglądów stanu zdrowia, które specjaliści LUX MED przygotowali z myślą o kobietach. Natłok pracy, brak czasu, domowe obowiązki nie powinny zatem stanowić już wymówki. Wystarczy z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować wizyty kontrolne, a pełną diagnostykę ułatwiają profilowane pakiety medyczne, takie jak np. Diagnostyka Onkologiczna Piersi. W jednym miejscu i dogodnym terminie można przeprowadzić badanie screeningowe wraz z konsultacją. Dodatkowo przez 3 kolejne miesiące istnieje możliwość dostępu do telefonicznej porady Doradcy Hospitalizacji.