„ 36,6 ⁰C ” Ewy Drzyzgi na temat profilaktyki raka piersi.

W sobotę 16 września telewizja TVN wyemitowała odcinek autorskiego programu Ewy Drzyzgi poświęcony w dużej części rakowi  piersi. W ramach cyklu Mecenas Zdrowia do udziału w rozmowie zaproszony został prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, uznany autorytet w dziedzinie onkologii.

Profesor mówił między innymi o powstających w Polsce ośrodkach zintegrowanej diagnostyki i leczenia raka piersi tzw. breast cancer units. Są to referencyjne ośrodki specjalizujące się w kompleksowej terapii nowotworów piersi, które oferują interdyscyplinarną opiekę medyczną specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii, patomorfologii, diagnostyki wraz z zapleczem rehabilitacyjnym i profesjonalnym wsparcie psychoonkologa.

W programie poruszono także zagadnienia możliwości prawnych przeprowadzenia w Polsce refundowanej operacji mastektomii i amputacji jajników, w sytuacji kiedy kobieta ma obciążenia genetyczne,  które z dużym prawdopodobieństwem mogą spowodować rozwój choroby nowotworowej.  Profesor Jassem wytłuimaczył także na czym polega operacja odcięcia piersi z jednoczesną jej rekonstrukcją.

Dużą część programu poświęcono kondycji psychicznej pacjentek i ich rodzin. Psychoonkolog Bianca Beata Kotoro udzieliła wielu cennych wskazówek i porad, w jaki sposób rodzina może pomóc osobie chorej, jak rozmawiać o swojej chorobie z dzieckiem, czy wreszcie na ile pozytywne nastawienie ma wpływ na rozwój choroby.

Przedstawiono kilka nowinek, które mogą pomóc kobietom łatwiej znieść niedogodności związane z leczeniem i nie powodować u nich poczucia utraty kobiecości, takie jak onkoczepek zabezpieczający włosy przed wypadaniem w trakcie chemioterapii, czy też my uzupełnienie rekonstrukcji piersi o tatuaż sutka.

Wszystkie zainteresowane panie zachęcamy do obejrzenia odcinka, który dostępny jest pod adresem: http://36i6.tvn.pl/odcinki-online,2/odcinek-2,81249,o.html